Zdraví a nemoci

 

VAŠE MORČATA BUDOU ZDRAVÁ, KDYŽ:

*       je budete správně krmit,

*       jim budete pořád dávat dost sena a pitné vody

*       jim budete dávat tvrdé dřevo na hryzání

*       budete udržovat klec čistou, suchou a mimo průvan

*       je nikdy nenecháte promočit, nedopustíte aby jim bylo moc horko nebo moc zima a postaráte se, aby měla dost pohybu   a společnost

 

NĚKTERÉ NEMOCI:

 

Morče nežere a nemá skoro žádné výkaly:

Může mít zácpu, která je nejčastěji způsobena tím, že je potrava příliš suchá. Zkuste mu den nebo dva dávat víc zeleniny a ujistěte se, že má čerstvou vodu. Když mu nebude lépe, odneste morče k zvěrolékaři.

 

Výkaly jsou měkké nebo tekuté a kysele páchnou:

Morče má průjem, To je vážnější než zácpa. Jestli je jinak v pořádku, mohlo sníst něco, co mu nesvědčilo. Vezměte mu všechnu potravu kromě sena a několika dobře omytých pampeliškových lístků a dejte mu hodně čerstvé vody. Zavolejte zvěrolékaři a požádejte o radu. Morče může mít nějakou infekci a v takovém případě se musí hned léčit. Dlouhotrvající průjem ho může zabít.

 

V kožichu se objevují holá místa a morče se pořád škrábe:

To je obvykle způsobeno roztoči. Zvěrolékař vám poradí, jak ho léčit. Prvními příznaky roztočů jsou drobná vyvýšená místečka v srsti. Kůže pak začne být suchá a loupe se a srst začne vypadávat.

 

Morčeti teče z nosu, kýchá a hlučně dýchá:

Morče může mít infekci podobnou lidské rýmě, což může vést k zápalu plic.Okamžitě vezměte kotec do domu nebo do bytu.Místnost musí být vyhřátá nejméně na 20°C. Když mu do 24 hodin nebude lépe, odneste morče ke zvěrolékaři.

 

Morče má bolavé a uslzené obě oči

Odneste morče ke zvěrolékaři.Může mít oční infekci. Jestli je bolavé jen jedno oko, mohl se mu do něj zapíchnout kousíček sena. Jemně mu jej opláchněte vatovým tamponem namočeným ve vlažné vodě (převařte a nechte vychladnout). Pokud je oko zastřené, může být poškrábané  a je třeba ho ošetřit, protože ze škrábnutí se může vyvinout vřed. Proto odneste morče ke zvěrolékaři hned.

 

Přerostlé drápky:

Drápky mohou narůst tolik, že se zkroutí dolů a morče pak chůze bolí. Je lepší, když drápy odstřihne veterinář, protože, když se to udělá nesprávně, způsobí to zvířeti hodně bolesti.

 

Přerostlé zuby:

Morčeti rostou zuby celý život. Musí mít tvrdé dřevo, které by mohlo hlodat, a tím si je obrušovat, jinak mu mohou narůst do takové délky, že nemůže pořádně jíst. Když to bude nutné, zvěrolékař morčeti zuby bezbolestně zkrátí.

 

Zranění:

Přidejte kapku jemného antiseptika do vlažné vody (převařte ji a nechte vychladnout) a opatrně omyjte ránu. Když začne být červená a zapálená, odneste morče na veterinu.

 

Šok:

Morče někdy umře,aniž by na něm byly znát příznaky nějaké nemoci.Příčino může být šok- například když se do kotce dobývá nějaké jiné zvíře nebo když jej vyděsí nějaký náhlý hluk. Nemůžete se neustále obávat každého zvuku, ale když víte, že bude ohňostroj, zavřete okno a přes kotec přehoďte deku. A ostatní zvířata se snažte udržovat v bezpečné vzdálenost od kotce. Tak ušetříte svému morčeti hodně strachu.